Render Alma Sanatı: 3ds Max’de İşinizi Kolaylaştıracak Püf Noktaları ve İpuçları

3dmodelindir tasarım hayatınızı kolaylaştırıp pratiğinizi geliştirme konusunda yardımcı içerikler hazırlıyor. Takipte kalın..

3ds Max sayısız özellikleri ve uzmanlaşmak için zaman ve pratik gerektiren üstün yetenekleriyle son derece güçlü bir program. Bununla birlikte temel şeylerin nispeten daha erken anlaşılabilmesi hususunda kullanıcı dostu ve birşeyler üretip ortaya koyma konusunda ise gerçekten harika. Aslında tasarım sürecinin güzelliği, çalışma şeklinizi ve oluşturduğunuz şeyleri geliştirmek adına size her zaman daha fazlasını sunuyor olmasında gizli.

Burada 3ds Max’le tasarlama ve oluşturma ile ilgili dikkat edilmesi gereken birkaç temel nokta ve çalışma önerileri bulabilirsiniz.

Layerlara ve gruplara isim verin

1. Geometri

3ds Max’de modelleme yaparken veya geometriyle uğraşırken, her zaman 1:1 oranında ölçek kullanın ve elementlere mantıklı isimler verin. Karmaşık bir sahnede “Mutfak Kapısı” nı hatırlamak “Kapı 13” ü hatırlamaktan çok daha kolay olacaktır. Birden çok öğeyi birlikte gruplamak için katmanları ve grup işlevini kullanın ve aynı şeyin tekrarını yaparken onu kopyalamak yerine örnek(instance) üzerinden gidin. Bu şekilde bir öğe üzerinde geometri veya malzeme değişikliği yaptığınızda, tüm örnekler de buna göre değişecektir.

2. İzolasyon

Karmaşık sahnelerde, ayrı nesnelerin izole edilmesi (sağ tık > Isolate), sahnenin geri kalanı gizlendiğinde tek bir öğeyi düzenlemeye veya tekstüre etmeye odaklanmanıza olanak sağlar.

3. Nüfus

Sahnenize yerleşik kütüphaneden çok sayıda karakteri yerleştirmek için 3ds Max’in populate özelliğini kullanın.

Sadece ihtiyacınız olan şeyleri modelleyin

4. Verimli Model

Ayrıntılı modele geçmeden önce istenen bakış açıları ve kare çekimlerini seçmek için kameranızı 3ds Max içinde hareket ettirin. Bu şekilde, yalnızca kameranın görebileceklerini modellemek size çok fazla zaman kazandıracaktır. Bu aynı zamanda, tüm sahneyi çekmeye çalışan, gerçekçi olmayan geniş açılı bir görüntüde tüm modellemenizi gösterme isteğinin cazibesini önlemeye yardımcı olacaktır. Bunun yerine, daha dar açılı lensleri kullanmayı deneyin ve sahnenin daha fazlasını dahil etmeniz gerekiyorsa, kamerayı geri çekin ve ön plan ögelerini görünümden kırpmak için kırpma düzlemini kullanın.

5. Gerçek Dünya Fotoğrafçılığını Kucaklayın

Render yazılımı, çok spesifik bir görüntüyü iyileştirmek adına gerçek hayattaki fotoğraf kısıtlamalarını aşmak için kamera ve ortam ayarlarının sınırsız bir şekilde ayarlanabilmesine izin verir, ancak bunu yapmak belirgin bir CGI görüntüsü ile sonuçlanacaktır. Gerçek fotoğrafçılığın kopyalanmasına çalışılması felsefesini benimserseniz, renderlarınız fotoğraf kalitesinde kalmaya devam edecektir.

Gerçek materyalleri taklit edin

6. Render Almada Ustalaşın

Belirli bir render motoru (V-Ray gibi) kullanıyorsanız, sahnedeki bütün malzemelerin o motor için optimize edildiğinden emin olun. Böylece, malzeme oluştururken ve ışıklandırmada garip davranışlardan kaçınmış olursunuz.

7. Gerçekçi Objeler Oluşturun

Farklı malzemelerin ve yüzeylerin değişen ışık koşullarında nasıl davrandıklarına dair ipuçları için etrafınızdaki dünyaya bakın. Doğal dünyada nadiren tamamen saf siyahlar veya beyazlar bulursunuz; bu nedenle, ona çarpan tüm ışığı emecek olan saf siyah RGB değerini ve hepsini yansıtacak olan 255 saf beyaz RGB değerini kullanmaktan kaçının.

Keskin açılı kenarları yumuşatın

8. Gerçekçi Aydınlatma Kullanın

Aydınlatma kurulumunuzu gerçek dünya ortamlarına dayandırdığınızda, malzeme dokunuz ve renginiz çok daha ikna edici görünecektir. Fotoğraf makineniz ile otomatik modda, oluşturduğunuza benzer bir ortamda fotoğraf çekin ve deklanşör hızını, açıklığı ve kameranın kullandığı ISO hızını not edin. Bu değerleri 3ds Max içindeki Physical Camera’ya uygulayın ve ortaya çıkan renderin aydınlatma seviyeleri gerçek fotoğraftakilere benzeyinceye kadar ışık kaynağınızın (örneğin, HDRI veya Sun) yoğunluğunu azaltın. Artık esas olarak gerçek dünya değerlerini kullanan bir aydınlatma kurulumu kurdunuz ve gerçek fotoğrafı çekerken yaptığınız gibi aydınlatmayı kontrol etmek için Physical Camera’nın ayarlarını yapabilirsiniz.

Bazı öğeleri vurgulamak için sahne etrafına dolgu ışıkları eklemeniz gerekebilir, ancak bunların yoğunluğu artık gerçekçi bir temele sahip olacak ve aşırı patlamış alanlardan ve tepeden gelen yansımalardan kaçınmanız gerekecek. Sahnenizde ne kadar fazla ışık kaynağı ve yansıtıcı malzeme bulunursa render işleminin o kadar uzun süreceğini unutmayın.

9. Render Çıktınızı Optimize Edin

Render çıktılarınızı her zaman 32 bit TIFF dosyaları olarak kaydedin ve hiçbir zaman JPEG formatını kullanmayın. JPEG sıkıştırılmış bir formattır ve post prodüksiyonda kontrol edebileceğiniz bilgi miktarını kısıtlar. 32 bit TIFF sıkıştırılmamış bir dosyadır ve üretim sonrası ışıklandırma ve pozlama ayarı üzerinde çok daha fazla kontrol sahibi olmanızı sağlar.

Kadraja aldığınız objeler konusunda seçici olun

10. Güncelle ve Kaydet

3ds Max çok karmaşık bir programdır. Güncellemelerin ve hata düzeltmelerinin uygulandığından emin olmak için en son servis paketini düzenli olarak kontrol edin.

Bu karmaşıklık nedeniyle, 3ds Max beklenmedik şekilde çökmeye eğilimlidir. Herhangi bir büyük değişiklik yapmadan veya bir oluşturmaya başlamadan önce daima tasarruf edin. Geçerli kaydetmeniz bozulursa geri alınacak yedekleme dosyalarınızın olduğundan emin olmak için artımlı olarak da kaydetmelisiniz. 3ds Max, her kaydettiğinizde dosya adınıza numaralandırılmış bir son ek ekleyen artımlı bir kayıt özelliğine sahiptir. dosya > farklı kaydet > + düğmesine tıklayın

3dmodelindir, Türkiye merkezli bir tasarım ve görselleştirici içerikler sağlayan bir firmadır. En sevdiğiniz yazılım paketleriyle ilgili daha fazla ipucu ve püf noktası için takipte kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir