Mimari Proje Çizim Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

Mimari Proje Çizim Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

Mimari proje çizim fiyatı hesaplanırken hangi kriterler sonucu etkiler ve proje çizim fiyat hesabı nasıl yapılır? Bu yazıda bu soruların cevabını açıklamaya çalışacağız.

Mimari proje çizim fiyatı, Mimarlar Odası en az bedel tarifesinde belirtilen hesaplamalarda baz alınan kriterlere göre belirlenir.

Mimari proje çizim fiyatı hesabının yapılabilmesi için öncelikle Mimarlar Odası’nın resmi web sitesinden şu sekmeyi açıyoruz.

Açılan sekmede size yeni bir proje çizimi hesabı seçeneği otomatik olarak geleceğinden devam yazısına tıklıyoruz.

Devam yazısına tıkladıktan sonra açılan yeni sayfada projenizin bulunduğu il, ilçe, belediye vb. lokasyon seçeneklerinden sonra proje yılı ve proje sınıfı gibi diğer projenize ait bilgileri dolduruyorsunuz. Burada proje bilgilerini doldururken dikkatli olmalısınız. Çünkü projenize ait yapı sınıfını doğru seçmediğinizde proje çizim fiyatınız bu seçiminize göre eksik veya fazla hesaplanacaktır. Bu yüzden yapı sınıfını doğru seçip seçmediğinizden emin olmalısınız.

Bu işlemlerden sonra tekrar sayısı için de eğer projeniz tip proje olup 1 adet ise tekrar bölümüne 1 yazmalısınız.

Diğer bölümlere hiç dokunmadan hesapla kısmına tıklayarak işlemi sonlandırabilirsiniz. Yapılan bu işlemler sonucu çıkan sonuç sizin projenize ait mimari proje çizim fiyatı olacaktır.

Unutmayınız ki; hesaplamalar sonucu çıkan sonuca KDV dahil değildir. Bu yüzden müşterinize mimari proje çizim fiyatını söylerken çıkan sonuca + KDV eklemelisiniz.

Mesleki denetim bedeli olarak görünen rakam ise, proje müellifinin Mimarlar Odası il şubesine ödemesi gereken tutarı gösteriyor.

Son olarak, yaptığınız bu hesaplamalardan emin omak ve daha detaylı bilgi almak için bulunduğunuz bölgenin Mimarlar Odası’na müracaat edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir